Δημοτικό Σχολείο Πόρου Κεφαλονιάς

Επίσκεψη στο Ταχυδρομείο και στο Εργαστήριο του Φούρνου Μανέντη

Την Τρίτη  12 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές των Α’ και Β’ τάξεων του Δημοτικού Σχολείου Πόρου επισκέφθηκαν το ταχυδρομείο του Πόρου για να στείλουν τα γράμματα τους στον Άγιο Βασίλη και το εργαστήριο του φούρνου Μανέντη για να ζυμώσουν το πιο γλυκό ψωμί.

Αρχικά, μετά την προσευχή, ξεκινήσαμε και πήραμε το δρόμο για το ταχυδρομείο, που βρίσκεται στο κέντρο του Πόρου. Οι μαθητές περπατούσαν σε ζευγαράκια και ακολουθούσαν προσεκτικά τη διαδρομή, τηρώντας τον κώδικα οδικής κυκλοφορίας των πεζών. Στην πρώτη στάση, στο ταχυδρομείο, εξηγήσαμε το ακρωνύμιο ΕΛΤΑ, που σημαίνει Ελληνικά Ταχυδρομεία και τη λειτουργικότητά του, ότι είναι δηλαδή το μέρος που μπορούμε να στείλουμε και να παραλάβουμε γράμματα και πακέτα. Στην συνέχεια, ένας-ένας μαθητής πήγαινε και έριχνε το γράμμα που ετοίμασε για τον Άγιο Βασίλη, στο χριστουγεννιάτικο γραμματοκιβώτιο. Όλοι οι μαθητές ήταν πολύ χαρούμενοι και χαμογελαστοί. Στο τέλος, για να ευχαριστήσουμε τους εργαζόμενους που μας υποδέχτηκαν και μας φιλοξένησαν θερμά, τραγουδήσαμε όλοι μαζί τον μικρό τυμπανιστή. Ήταν μια μαγική στιγμή για όλους μας καθώς η μελωδία του τραγουδιού μπερδεύτηκε με τα χαμόγελα των περαστικών και τις ευχές για χρόνια πολλά και καλά Χριστούγεννα.

Επόμενη στάση ήταν το εργαστήριο του φούρνου Μανέντη. Προχωρήσαμε, δηλαδή, λίγο πιο πέρα από το κέντρο του Πόρου και φτάσαμε στον επίγειο γλυκό παράδεισο, όπου φτιάχνονται πολλές νοστιμιές. Εκεί μας υποδέχτηκαν ο κος Ηλίας, ο κος  Λούλης και ο κος Αντώνης και άλλοι φουρνάρηδες που σαν καλά μαστοράκια ζύμωναν, έπλαθαν και έψηναν ασταμάτητα. Μας ξενάγησαν στο χώρο και μας εξήγησαν σταδιακά πώς φτιάχνεται το ψωμί, πώς ψήνεται, πώς δημιουργούνται οι δίπλες, τα μελομακάρονα και πώς λειτουργούν διάφορα μηχανήματα του εργαστηρίου. Όλοι τους ήταν πολύ πρόθυμοι να μας εξηγήσουν λεπτομερώς την κάθε διαδικασία ώσπου έφτασε η δική μας στιγμή. Κάθε μαθητής/τρια μπορούσε να ζυμώσει το δικό του σταφιδοψωμάκι σε όποιο σχήμα επιθυμούσε. Το αποτέλεσμα ήταν να δημιουργηθούν σταφιδόψωμα σε σχήμα καρδιάς, κύκλου, μπάλας και ό,τι μπορείτε να φανταστείτε! Φυσικά, η επίσκεψη τελείωσε με κέρασμα. Όλοι φάγαμε μελομακάρονα, δοκιμάσαμε τα σταφιδόψωμα που ήταν πράγματι το πιο γλυκό ψωμί του καθενός, γιατί είχε τον κόπο του καθενός και άλλες νόστιμες λιχουδιές.

Η επίσκεψη αυτή συνδέεται άμεσα με το θεατρικό που είδαμε την προηγούμενη ημέρα, για τη δημιουργία του ψωμιού καθώς και με τα εργαστήρια δεξιοτήτων που ασχοληθήκαμε με τη σωστή διατροφή!