Δημοτικό Σχολείο Πόρου Κεφαλονιάς

Κάλαντα της Άνοιξης - Χελιδονίσματα

Την Παρασκευή  1/3/24, οι μαθητές της Α’ του Δημοτικού Σχολείου τραγούδησαν τα κάλαντα της άνοιξης σε όλες τις τάξεις του σχολείου και σε γειτονικά σπίτια.

Αρχικά, μέσα στην τάξη μιλήσαμε για τον ερχομό της άνοιξης και την αλλαγή της φύσης. Ζωγραφίσαμε τις χελιδόνες μας και τις διακοσμήσαμε με κορδέλες, λουλούδια και μαρτάκια και  μάθαμε τα χελιδονίσματα με τη βοήθεια του εκπ/κού της μουσικής αγωγής του σχολείου μας. Την πρώτη μέρα του  Μάρτη ήμασταν έτοιμοι με τις χελιδόνες μας, βγήκαμε με το γιουκαλίλι του μουσικού και ξεκινήσαμε να τραγουδάμε τα κάλαντα της άνοιξης, περνώντας από κάθε τάξη. Οι φωνές των παιδιών συνόδευαν τη μελωδία του γιουκαλίλι και το σχολείο γέμισε με ανοιξιάτικο άρωμα. Τα παιδιά μοίραζαν στους συμμαθητές τους μαρτάκια και ευχές για καλό μήνα με υγεία και χαρά. Περάσαμε υπέροχα!